Ręka Fatimy, Hamsa

Ręka Fatimy, Hamsa. Biżuteria na szczęście


Wyobraź sobie starożytną krainę, gdzie słońce praży niemiłosiernie, a piasek pustyni szepcze tajemnicze historie. Wśród gwarnych targów i wąskich uliczek krąży legenda o niezwykłym symbolu w kształcie dłoni - Hamsa. Mówi się, że chroni ona przed złem, przynosi szczęście i emanuje pozytywną energią.
Co dokładnie oznacza Ręka Fatimy?


Od wieków Hamsa, zwana też Ręką Fatimy zdobi ciała kobiet i mężczyzn, symbolizując siłę, odwagę i opiekę. Jej charakterystyczny kształt – dłoń z pięcioma palcami – skrywa w sobie wiele tajemnic i znaczeń.
 

Hamsa: Pięć filarów mocy


Pięć palców Ręki Fatimy symbolizuje pięć filarów islamu, pięć zmysłów człowieka, pięć ksiąg Tory, a także pięć błogosławieństw: szczęście, zdrowie, miłość, mądrość i ochronę.
Często w kształt dłoni wpisany jest wizerunek oka. Ma ono odbijać negatywną energię i chronić przed złymi intencjami - tzw. "złym okiem".
Kciuk oznacza błogosławieństwo i opiekę boską.
Dwa symetryczne palce po bokach symbolizują równowagę i harmonię w życiu.
 

Hamsa: co coznacza w różnych kulturach?


W islamie Hamsa to Ręka Fatimy - córki Mahometa. Jest symbolem pięciu filarów wiary: szahada (wiara), salat (modlitwa), zakat (jałmużna), saum (post) i hadżdż (pielgrzymka do Mekki).
W judaizmie Hamsa nazywana jest „hamsa Miriam” na cześć siostry Mojżesza i Aarona. Symbolizuje ona pięć ksiąg Tory: Księgę Rodzaju, Księgę Wyjścia, Księgę Kapłańską, Księgę Liczb i Księgę Powtórzonego Prawa.
Można też spotkać chrześcijan, którzy noszą Hamsę i nazywają ją - a jakże „Ręką Maryi”. Symbolizuje opiekę Matki Boskiej.
W buddyzmie i hinduizmie symbol dłoni wiąże się z pięcioma zmysłami człowieka: wzrokiem, słuchem, węchem, smakiem i dotykiem, a także czakrami - miejscami przepływu energii w ciele.
 

Ręka Fatimy  – talizman na każdą okazję

Biżuteria z Ręką Fatimy to idealny wybór dla osób szukających nie tylko pięknego, ale i znaczącego dodatku. Może być ona talizmanem, który ochroni przed złem, przyciągnie szczęście i doda siły w codziennym życiu.

Na Bazarze Multi-Kulti znajdziesz ręcznie robione naszyjniki i bransoletki z kamieni ozdobione symbolem Hamsy, a także srebrne pierścionki, wisiory i kolczyki w kształcie Ręki Fatimy.

A na Blogu Multi-Kulti poczytasz więcej nie tylko o samej Ręce Fatimy, ale także o symbolu cyfry 5.
Zapis do newslettera
Newsletter

Co nowego na Bazarze?
Zapisz się, aby nic Ci nie umknęło!