Biżuteria z korala

Biżuteria z korala naturalnego


Ceniona od stuleci, pożądana jako ozdoba, lokata kapitału i ...posag. Noszona do bogatych sukien i do ludowego stroju. Biżuteria z korala ma bogatą historię - ale... czym właściwie jest koral? Czy to kamień? Podwodna roślina? A może... zwierzę?

W głębinach morza, wśród kolorowych ryb i koralowców, żyje mały polip. Polip ten to koralowiec - zwierzę, które wytwarza wapienny szkielet. Przez tysiące lat koralowce budują swoje kolonie, tworząc piękne i trwałe struktury.
A człowiek? Od wieków podziwia piękno korali. Ludzie wykorzystywali je do produkcji biżuterii, która była symbolem statusu, bogactwa i elegancji.
 

Opowieść o biżuterii z korala


W starożytnym Egipcie koral był uważany za symbol szczęścia i płodności. Kleopatra, królowa Egiptu, nosiła biżuterię z korala, aby podkreślić swoją urodę i władzę.
W Grecji i Rzymie koral był uważany za talizman ochronny. Wierzono, że chroni przed złem i przynosi szczęście.
W średniowieczu koral był popularnym materiałem do produkcji biżuterii religijnej. Wykorzystywano go do tworzenia różańców, krzyży i innych przedmiotów ozdobnych.
W Polsce kojarzymy go z nieodłącznym elementem góralskiego i krakowskiego stroju ludowego. Nie bez powodu - dawniej, aby wyjść za mąż, panna musiała mieć sznur korali (co najmniej jeden!), a były one o wiele droższe, niż współcześnie. Koral czy koralowiec?

Czym jest koral?
Koral to szkielet wapienny wytwarzany przez organizmy morskie z gromady koralowców. Koralowce to zwierzęta o kształcie polipa, które żyją w koloniach. Ich szkielety łączą się ze sobą, tworząc twarde, kamienne struktury.
Czym jest koralowiec?
Koralowiec to pojęcie szersze niż koral. Obejmuje wszystkie organizmy morskie z gromady koralowców, w tym te, które nie wytwarzają szkieletów wapiennych.
Który z nich jest wykorzystywany w biżuterii?
W biżuterii wykorzystywany jest koral, czyli szkielet wapienny wytwarzany przez koralowce. Koralowce, które nie wytwarzają szkieletów wapiennych, nie są wykorzystywane w biżuterii, ponieważ są zbyt kruche.


Czerwony, biały, a może czarny? Wszystkie kolory korala

Istnieje wiele różnych rodzajów korali. W Multi-Kulti znajdziesz z nimi głównie naszyjniki i bransoletki, zdarzają się także pierścionki i kolczyki. Pamiętaj, że mamy pojedyncze egzemplarze!.
Najpopularniejsze rodzaje korala:
Koral czerwony - najcenniejszy i najbardziej pożądany rodzaj korala. Występuje w Morzu Czerwonym, Morzu Śródziemnym i na Hawajach.
Koral różowy - o nieco jaśniejszym kolorze niż koral czerwony. Występuje w Morzu Śródziemnym i na Hawajach.
Koral czarny - bardzo żadki, o ciemnym, intensywnym kolorze. Występuje w Morzu Czerwonym, Morzu Śródziemnym i na Hawajach.
Koral biały - o jasnym, kremowym kolorze. Występuje w Morzu Czerwonym, Morzu Śródziemnym i na Hawajach.

Współcześnie często stosuje się dobarwianie białego korala, aby uzyskać dowolny inny odcień - i wykorzystać go w biżuterii.
 


 
 
Zapis do newslettera
Newsletter

Co nowego na Bazarze?
Zapisz się, aby nic Ci nie umknęło!