Lapis lazuli

Lapis lazuli. Kamień cenny jak złoto

Lapis Lazuli: kamień faraonów i królów, obdarowujący harmonią i kreatywnością. Noś go na sobie - w bransoletkach, kolczykach, naszyjnikach...
Nazwa lapis lazuli pochodzi od arabskiego słowa ‘azul’ i perskiego ‘lazhward’ i oznacza niebo, kolor niebiański – niebieski. Mówi się, że lapis lazuli wzmacnia wyobraźnię, pobudza kreatywność, chroni od stresu i pomaga utrzymać wewnętrzną harmonię.
 

Lapis lazuli: kamień faraonów

Lapis lazuli od zawsze był bardzo cenny i drogi. Starożytni Sumerowie rzeźbili w tym kamieniu statuetki zwierząt, naczynia i oczywiście ozdoby biżuteryjne – przetrwały one do naszych czasów. W Egipcie lapis lazuli zarezerwowany był dla faraonów; błękitne szaty, barwione ultramaryną uzyskiwaną właśnie z lapis lazuli nie mogły być noszone przez byle kogo! Podobnie jak błękitny... cień do powiek ze sproszkowanego lapisu, który używany był na egipskich dworach. Faraonowie chętnie zabierali swoje skarby z lapis lazuli także do grobów.

 
Kolor lapis lazuli

Najcenniejszy, ciemny, roziskrzony pyłem pirytu lapis lazuli pochodzi z Afganistanu. Lapis znad Bajkału jest jasnoniebieski, a ten z Kalifornii ma odcień niebieskoszary z białymi plamkami.
 
Do dziś dobrej jakości lapis lazuli jest jednym z droższych i najbardziej poszukiwanych kamieni półszlachetnych.
 
Lapis lazuli to także jeden z ulubionych kamieni Multi-Kulti. Pobuszuj na naszym Bazarze: mamy bransoletki z lapis lazuli, piękne kolczyki i wisiorki wysadzane lapis lazuli oraz naszyjniki ze sznurów afgańskiego lapisu!
 
Wypatrujcie u nas damskiej i męskiej biżuterii z tym pięknym kamieniem, który kiedyś kochali królowie i faraonowie. 
 
Zapis do newslettera
Newsletter

Co nowego na Bazarze?
Zapisz się, aby nic Ci nie umknęło!