Lapis lazuli

Lapis lazuli. Biżuteria cenniejszy od złota

Wyobraź sobie, że podróżujesz w czasie do starożytnego Egiptu. Wchodzisz do grobowca faraona, gdzie widzisz jego złotą maskę, ozdobioną błyszczącymi kamieniami. Jeden z nich przyciąga twoją uwagę - to lapis lazuli, głęboko niebieski kamień z drobnymi złotymi pyłkami. Czujesz się jakbyś patrzył na gwiaździste niebo. Zastanawiasz się, skąd pochodzi ten kamień i dlaczego jest tak cenny.

Lapis lazuli to metamorficzna skała, złożona głównie z minerału lazurytu, kalcytu i pirytu. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa “lapis”, czyli kamień, i perskiego “lazhuward”, czyli niebieski. Lapis lazuli jest jednym z najstarszych i najbardziej cenionych kamieni ozdobnych, używanych przez ludzi od ponad 6000 lat! Jego intensywny niebieski kolor i złote refleksy pirytu sprawiają, że jest niepowtarzalny i atrakcyjny.
 

Lapis lazuli - kamień władców i malarzy

Lapis lazuli był wydobywany już w VII tysiącleciu p.n.e. w kopalniach Sar-i Sang w Afganistanie, skąd był eksportowany do całego świata starożytnego. Był szczególnie popularny w Egipcie, gdzie był symbolem bogini Izydy i używany do wyrobu biżuterii, amuletów i makijażu. Kleopatra podobno malowała sobie powieki sproszkowanym lapis lazuli, aby podkreślić swoje piękno i władzę. Lapis lazuli był także ceniony w Mezopotamii, Grecji, Rzymie, Chinach i Indiach, gdzie był uważany za kamień prawdy, mądrości i oświecenia.

Lapis lazuli był niezwykle cenionym kamieniem w średniowieczu i renesansie. Używano go do produkcji pigmentu ultramaryny, który nadawał niebieski kolor. Używał go sam Leonardo da Vinci. Ultramaryna zarezerwowana była do malowania ubrań najważniejszych postaci, zwłaszcza Marii, ponieważ kosztowała więcej niż złoto!
Ultramaryna została także znaleziona w osadach zębnych niektórych średniowiecznych zakonnic i skrybów, być może w wyniku oblizywania pędzli do malowania.


Lapis lazuli - właściwości

Lapis lazuli jest nadal wydobywany w Afganistanie, a także w Chile, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Jest używany do wyrobu biżuterii i przedmiotów dekoracyjnych, a także jako kamień leczniczy i metafizyczny. Lapis lazuli ma właściwości uspokajające, poprawiające komunikację i łagodzące stres. Jest związany z trzecim okiem, czyli czakrą odpowiedzialną za intuicję i duchową wizję. Mówi się, że lapis lazuli wzmacnia wyobraźnię, pobudza kreatywność, chroni od stresu i pomaga utrzymać wewnętrzną harmonię.

Lapis lazuli to także jeden z ulubionych kamieni Multi-Kulti. Pobuszuj na naszym Bazarze: mamy bransoletki z lapis lazuli, piękne kolczyki i wisiorki wysadzane lapis lazuli oraz naszyjniki ze sznurów afgańskiego lapisu!
 
Wypatrujcie u nas damskiej i męskiej biżuterii z tym pięknym kamieniem, który kiedyś kochali królowie i faraonowie. 
 
Zapis do newslettera
Newsletter

Co nowego na Bazarze?
Zapisz się, aby nic Ci nie umknęło!