Naszyjniki ze Szkłem Weneckim / Murano

Naszyjniki szkło weneckie - szkło Murano

Unikatowe, niepowtarzalne stare paciorki ze szkła weneckiego (Murano) to prawdziwy rarytas. 
W naszych naszyjnikach szkło weneckie przepięknie komponuje się z kamieniami naturalnymi i etnicznym srebrem.
Każdy naszyjnik w Multi-Kulti jest niepowtarzalny, a zastosowanie unikatowych starych paciorków weneckich jeszcze podnosi ich wyjątkowość.
 

Wyjątkowe stare szkło weneckie, szkło Murano 

Szkło "weneckie" czy "Murano"?
Murano to nazwa wyspy znajdującej się w lagunie weneckiej. Tu rzemieślnicy - artyści szczególnie specjalizowali się w wyrobach szklanych, ale szkło produkowane było także w innych częściach Wenecji. Dlatego obie nazwy są stosowane do dziś.

Po stare paciorki wytrawni poszukiwacze skarbów wyruszają nawet do Mali. Szkło weneckie znalazło się tam jako waluta - stąd dziś nazwa "korale handlu". Kupcy europejscy, którzy poznali słabość plemion afrykańskich do kolorowych paciorków, ładowali je na statki z Wenecji i na "Czarnym lądzie" kupowali za nie, co tylko się dało. A ich nowi właściciele - ale tylko ci bogaci, których było stać na szklane ozdoby - nosili je jako naszyjniki i bransolety.
Paciorki ze szkła mają ponad 100 lat. Szkło Murano pochodzące z włoskich manufaktur w Wenecji i Murano od XV aż do XX wieku stosowane było jako środek płatniczy w Afryce i Ameryce.
 

Wzory szkła z Murano

Choć z daleka szklane paciorki wyglądają jak pomalowane, to nic bardziej mylnego. Szkło weneckie nie jest malowane!
Paciorki mozaikowe  zdobione są wielokolorowymi, fantazyjnymi kształtami. Produkowane były skomplikowaną techniką polegającą na nakładaniu kolejnych warstw szkła. Podstawowym wzorem był chevron, czyli  zygzag. Miały układane naprzemiennie kolory, zwykle granat, czerwień lub biel, ale są także zielenie, czerń czy żółty i brąz.
 nich można było ułożyć słynne millefiori czyli "tysiąc kwiatów". Pocięte na małe koraliki chevrony w różnych kolorach układane były obok siebie. W efekcie pojawiały się lekko rozmyte, nieregularne wzory przypominające plamy lub kwiaty. 
Szkło weneckie produkowane było oczywiście ręcznie stąd każdy paciorek uzyskany w ten sposób jest niepowtarzalny!

Dziś stare korale handlu, jak szkło weneckie, uznawane są za okazy kolekcjonerskie.
Na Bazarze Multi-Kulti znajdziesz wyjątkowe naszyjniki ze szłem weneckim, szkłem Murano - w pojedynczych egzemplarzach!
Zapis do newslettera
Newsletter

Co nowego na Bazarze?
Zapisz się, aby nic Ci nie umknęło!