Etniczne kolczyki ze srebra

Magiczne kolczyki etno ze srebra

...to przede wszystkim duże, wiszące, często podzwaniające kuleczkami i pajetkami etniczne cuda!

Kolczyki etniczne przywozimy z różnych miejsc świata. Najpiękniejsze jest w nich to, że wyrażają przynależność do miejsca, ludu czy tradycji i zazwyczaj pełne są tradycyjnych symboli.
Wyszukujemy kolczyki noszone przez Berberów, Tuaregów, dziewczyny z Nubii, Turkmenistanu, Indii czy Oazy Siwa.

 

Znaczenie etnicznych kolczyków ze srebra

Srebro to najpopularniejszy metal szlachetny wykorzystywany do tworzenia biżuterii w różnych miejscach świata. Tańsze od złota i łatwiej je pozyskać.
 Częstą praktyką, np. wśród Berberów, nomadów z Afryki Północnej, było przetapianie srebrnych monet i robienie z nich kolczyków, wisiorków, bransolet czy słynnych broszek – fibul. Dlatego też stare srebro etniczne to rzadko srebro 925 – czyli z zawartością 92,5% srebra. Częściej jest to srebro próby 800.

W dodatku wśród tradycyjnych kultur biżuteria służyła nie tylko ozdobie, ale przede wszystkim jako lokata kapitału. Posag panny młodej, lub prywatny „skarbiec” kobiet zamężnych. Tak jest wśród saharyjskich nomadów, czy w Nubii, krainie leżącej na styku Egiptu i Sudanu.
Kolczyki, naszyjniki i wisiory miały także przekazywać informacje o statusie noszących je kobiet i mężczyzn. I to zarówno materialnym, jak i stanie cywilnym - co innego noszą zamężne kobiety, co innego panny...
 

Etniczne kolczyki i ich symbolika

Srebrne kolczyki pełne są znaków i symboli czytelnych dla członków konkretnej kultury.
Wśród plemion pustynnych bardzo częste są odniesienia do Słońca, gwiazd czy księżyca. To naturalne w środowisku, gdzie przyroda nie jest zbyt bogata.

Kolczyki Berberów i Tuaregów pełne są geometrii: Na przykład koło symbolizuje Słońce, trójkąt ogień, a kwadrat to Ziemia. Słońce z kolei to symbol życia, energii i męskiej płodności. Księżyc odnosi się do kobiecości i płodności. Gwiazdy – to nadzieja i ochrona.

Bardzo ciekawy jest wątek spotykania podobnych symboli i ich znaczeń w różnych kulturach. Podobne znaczenie będą mieć Słońce i księżyc w Nubii. Tak jest też z kolorem czerwonym. Na przykład w Turkmenistanie czerwone kamienie, takie jak karneol czy koral, ale także czerwone szkło mają znaczenie ochronne (chronią przed „złym okiem”) - ta moc koloru czerwonego jest uniwersalna, spotykamy ją także u nas - czerwona wstążeczka, czerwone korale - także miały tę dodatkową moc.

Niech etniczne, srebrne kolczyki z Multi-Kulti szeptają Ci do ucha swoje opowieści z dalekich stron. I pamiętaj, nawet te wiszące kuleczki i pajetki mają swoją rolę - odstraszają duchy (dżinny)!

  
Zapis do newslettera
Newsletter

Co nowego na Bazarze?
Zapisz się, aby nic Ci nie umknęło!