zaawansowane

Chcesz wiedzieć, co nowego? Zapisz się!

Aby zapisać się do newslettera, potwierdź że nie jesteś robotem

zobacz Blog »


Boho Etno, Hamsa, Biżuteria etniczna, Biżuteria orientalna, Biżuteria srebrna, Biżuteria męska, Wnętrza boho, Narzuty i kapy, Poduszki ozdobne, Biżuteria hand made, Kolczyki ręcznie robione, Biżuteria z turkusu, Biżuteria labradoryt, Lapis lazuli, Naszyjniki korale, Wisiorki srebrne, Korale, Amulety i talizmany, Styl orientalny, Styl etno, Kolczyki etniczne, Kolczyki orientalne, Duże kolczyki, Srebrne kolczyki, Biżuteria z Afganistanu, Bransoletki etno, Poduszki dekoracyjne ,

Krzyż Południa Tuaregów - Madaoua

Sprzedane
Srebrny plemienny wisiorek - Krzyż Południa.

Krzyż Południa (Croix du Sud) to charakterystyczny symbol - amulet często spotykany wśród Tuaregów. Wyróżnia się 21 rodzajów Krzyża Południa, które swoje nazwy biorą od miast i wiosek. Ten wzór wisiorka pochodzi z miasta Madaoua w Nigrze.

Krzyż Południa to najmniejszy i najjaśniejszy gwiazdozbiór nieba. Za jego pomocą można z grubsza wyznaczyć południe, stąd był on bardzo ważny dla żeglarzy i... pustynnych nomadów. Prawdopodobnie motyw Krzyża Południa znalazł swoje odbicie w biżuterii już za czasów faraonów; inna wersja głosi, że pochodzi z czasów przedmuzułmańskich i związany jest z ekspansją chrześcijaństwa. Z ciekawostek - mieszkańcy znad Morza Śródziemnego widzieli Krzyż Południa nisko nad horyzontem w czasie ukrzyżowania Chrystusa (obecnie Europejczycy już od dawna nie mogą go obserwować, natomiast znad północnych wybrzeży Morza Śródziemnego znikł ok.500 roku ne)

Gwiazdozbiór wyznaczał kierunki świata, natomiast Krzyż Południa jako ozdoba miał także znaczenie ochronne. Dawniej nosili go wyłącznie mężczyźni; amulet przekazywany był z ojca na syna - było to symboliczne przekazanie czterech stron świata.

Ciekawy kształt i grawerowane ozdoby dają bardzo dekoracyjny efekt.
Wisiorek wykonany jest ręcznie ze srebra. Fantastycznie sprawdzi się jako oryginalny wisior, także męski.

Unikat!!

Wymiary wisiora (z zawieszką): 4,9 x 2,5 cm

Nsza biżuteria jest przez nas osobiście wyszukana, starannie wyselekcjonowana. Sami wyruszamy w podróż, by szukać unikatów, ciekawych przedmiotów, starych amuletów, ale też oryginalnych, nowych wzorów w stylu etno, orient, boho. Uwaga! U nas znajdziecie pojedyncze egzemplarze!

Zobacz inną męską biżuterię oraz plemienną biżuterię Tuaregów


Ładowanie...

Wiele stron internetowych, także nasz sklep, korzysta z cookies (ciasteczek). Służą one m.in. do tego by się zalogować lub zapamiętać koszyk. Jeżeli będziesz dalej korzystał ze sklepu bez zmiany ustawień przeglądarki będzie to oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Polityka Prywatności

Zamknij