Krzyż Południa: etno korale

Sprzedane
Naszyjnik etniczny z korala i srebra plemiennego.

Naszyjnik wykonany z pięknych korali w zgaszonym, łososiowym odcieniu, ozdobiony plemiennymi amuletami z Afryki Północnej.

W centrum znajduje się stary srebrny wisior - Krzyż Południa Berberów.
Kształt wisiora zwanego Boghdod, symbolizuje cztery strony świata i Krzyż Południa - gwiazdozbiór, który od zarania był drogowskazem dla ludzi pustyni.

Krzyż Południa to najmniejszy i najjaśniejszy gwiazdozbiór nieba. Za jego pomocą można z grubsza wyznaczyć południe, stąd był on bardzo ważny dla żeglarzy i... pustynnych nomadów. Prawdopodobnie motyw Krzyża Południa znalazł swoje odbicie w biżuterii już za czasów faraonów; inna wersja głosi, że pochodzi z czasów przedmuzułmańskich i związany jest z ekspansją chrześcijaństwa. Z ciekawostek - mieszkańcy znad Morza Śródziemnego widzieli Krzyż Południa nisko nad horyzontem w czasie ukrzyżowania Chrystusa (obecnie Europejczycy już od dawna nie mogą go obserwować, natomiast znad północnych wybrzeży Morza Śródziemnego znikł ok.500 roku ne)

Gwiazdozbiór wyznaczał kierunki świata, natomiast Krzyż Południa jako ozdoba miał także znaczenie ochronne. Dawniej nosili go wyłącznie mężczyźni; amulet przekazywany był z ojca na syna - było to symboliczne przekazanie czterech stron świata.

Wisior jest stary, był noszony, posiada pewne cechy wynikające z ręcznego wykonania i zapewne wieloletniego noszenia (np wgniecenia). Nie jest to wada, ale cecha charakteryzująca stare, plemienne rzemiosło i tradycyjne techniki jubilerskie.

Po bokach naszyjnika znajdują się cztery mniejsze amulety, także elementy autentycznej, plemiennej biżuterii. Kształt taki symbolizuje ślad gołębia - wśród Berberów gołąb jest symbolem płodności, urodzaju, ale także uznawany jest za łącznika ze światem duchów.

Unikatowa biżuteria etniczna z Maroka.

Ręcznie wykonana biżuteria etniczna, unikat - jedyny egzemplarz.

Długość naszyjnika: 51 cm
Wymiary wisiora Krzyż Południa: 4 x 3,5 x 1 cm

(Zwykle istnieje możliwość skrócenia lub wydłużenia, zapraszamy do Kontaktu)


Zobacz wszystkie nasze naszyjniki z kamieni, korale  i amulety!
Ładowanie...

Wiele stron internetowych, także nasz sklep, korzysta z cookies (ciasteczek). Służą one m.in. do tego by się zalogować lub zapamiętać koszyk. Jeżeli będziesz dalej korzystał ze sklepu bez zmiany ustawień przeglądarki będzie to oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Polityka Prywatności

Zamknij