Jak czyścić srebrną biżuterię?

Przed tym zadaniem stanie każdy, kto ma w swojej szkatułce srebrne precjoza. Srebro łatwo się utlenia, a więc ciemnieje. Wystarczy kontakt z powietrzem, co czeka każdą srebrną biżuterię, która nie jest szczelnie zamknięta. Kontakt ze skórą i wydzielanymi przez nią związkami (siarczek srebra)  także powoduje, że srebro zmienia kolor i matowieje.
Szczerze mówiąc, ja wolę srebro z oksydą. Biżuteria etniczna wygląda z nią szlachetniej! Tym bardziej stara biżuteria. I tu uwaga – starej biżuterii nie powinno się pozbawiać naturalnej patyny i doczyszczać do „żywego srebra” (czy innego metalu). Taka „odnowiona” stara biżuteria może nawet tracić na wartości! W końcu nie mówimy tu o diamentach, ale o plemiennych, autentycznych wyrobach, wyrabianych tradycyjnymi technikami.

Jeśli jednak nazbierało się zbyt dużo ciemnego nalotu – polecam mój ulubiony, domowy sposób, który nie wymaga żadnego tarcia (a tarcie może spowodować rysy).
- Ten sposób polega na moczeniu srebra (bez kamieni) w roztworze sody oczyszczonej. Potrzebujesz do tego miseczkę (ze szkła lub ceramiczną), kawałek folii aluminiowej i sodę (sprawdzi się także sól!). Kawałek folii zwiń w kulkę, a potem lekko rozprostuj i wyłóż nią miseczkę. Wsyp łyżeczkę sody i zalej dobrze ciepłą wodą. Włóż pociemniałą biżuterię do środka na kilka minut. I obserwuj, jak ciemny nalot odrywa się od srebra. Całość może trwać zaledwie kilka minut – wyjmij biżuterię kiedy uznasz, że już jest OK.
Dobrze jest mieć specjalną ściereczkę do czyszczenia srebra. Z jej pomocą bardzo szybko i skutecznie pozbędziesz się różnych zanieczyszczeń z powierzchni biżuterii. Taką ściereczkę można kupić w specjalistycznych sklepach, lub w internecie.

A  jak NIE czyścić biżuterii? Na pewno nie można jej szorować pastą do zębów! Ani szczoteczką! Jedna i druga porysuje powierzchnię srebra.
W bardziej skomplikowanych przypadkach, jak biżuteria ze zdobieniami, kamieniami, rowkami czy filigranem, której nie da się łatwo wyczyścić, lepiej powierzyć to zadanie złotnikowi lub jubilerowi. 

A jak dbać o biżuterię na co dzień?

Oto kilka prostych zasad:

Na TAK:
  1. Biżuteria na końcu! Najpierw balsam, krem, lakier do włosów, makijaż i perfumy.
  2. Poleruj miękką szmatką, gdy zauważysz pierwsze ślady: kurz, pot, odciski palców z czasem wpływają na wygląd srebra.
  3. Przechowuj biżuterię w suchym miejscu, w etui, szkatułce, miękkim woreczku. Nie trzymaj jej luzem w większej ilości, bo będzie się rysować, a łańcuszki się poplączą.
Tego NIE rób swojej biżuterii:
  1. Nie zabieraj jej na basen! Srebro i kamienie nie lubią chloru.
  2. Nie idź na trening w biżuterii. Kiedy się pocisz, siarczek srebra wydziela się w jeszcze większej ilości i wpływa na wygląd Twojej biżuterii.
  3. Nie przechowuj w łazience. Wilgoć zmienia kolor niektórych metali. Biżuteria etniczna, zwłaszcza stara, może mieć różne domieszki.
  4. Nie noś biżuterii w czasie sprzątania i prac domowych czy ogrodowych. Kontakt ze środkami chemicznymi nie jest dla niej obojętny. No i może się zarysować.
  5. Nie ruszaj kamieni w oprawie – nie zniszczy to pierścionka czy kolczyków od razu, ale z czasem może poluzować kamień. 
Takie podstawowe, proste sposoby sprawią, że Twoja biżuteria ze srebra będzie Cię długo ceszyć swoją urodą!
 
Zapis do newslettera
Newsletter

Co nowego na Bazarze?
Zapisz się, aby nic Ci nie umknęło!