Amulety i Talizmany

Lubimy nadawać sens, tworzyć symbole, odwoływać się do nich, gdy potrzebujemy wsparcia „siły wyższej”. Ochrony przed „złym okiem” czy dżinami. Poczucia pewności, że los nam sprzyja. Taka już ludzka natura: nadawać znaczenie i głębszą wartość przedmiotom. I… czyż to nie piękne?
Bardzo często nośnikiem tych ukrytych znaczeń jest biżuteria. Warto pomyśleć o niej nie jak o kolejnym dodatku, ale jak o czymś, co przecież nosimy na własnym ciele, dotykamy, mamy blisko bez przerwy, nie zdejmujemy nawet do snu. Wierzymy w jej moc.

Na Bazarze Multi-Kulti mamy amulety i talizmany, które odzwierciedlają różnorodność wierzeń i kultur, w których stanowią one źródło mocy i inspiracji. Wykonane ręcznie, ze srebra, niektóre zdobione kamieniami, szkłem, czy malowane emalią. Wszystkie unikatowe i niepowtarzalne.
Najczęściej są to wisiory, ale nie tylko.
.

Amulet, czyli ochrona

Czym różni się amulet od talizmanu? Dziś często używamy tych słów zamiennie, ale kiedyś, kiedy wiara w ich moc była czymś codziennym, różnice były dobrze znane.
A zatem – amulet. Z łaciny amuletum oznacza przedmiot o magicznym znaczeniu. Ma chronić, zabezpieczać przed niebezpieczeństwem. Szczególnie popularna w wielu kulturach jest wiara w moc „złego oka” i to przed nim chronić mają magiczne symbole i kształty. Do takich symboli zalicza się Hamsa. Wisiorki i zawieszki w kształcie Hamsy – Ręki Fatimy – są bardzo popularne, choć w naszej kulturze noszone głównie ze względu na swoją urodę. Ale tam, skąd pochodzi (kraje muzułmańskie i Izrael) ma ochronną moc. A jednocześnie może stać się talizmanem – czyli przedmiotem, któremu nadajemy moc przynoszenia szczęścia, pomyślności.

Wśród naszych ulubieńców znajdują się wisiory zwane Hirz. Mają one postać zwykle cylindrycznych pojemniczków, do których kiedyś wkładano papierki z fragmentami Koranu lub Tory – chociaż same w sobie nic z żadną z tych religii nie miały wspólnego. Tu święte wersety zyskiwały moc amuletu: miał on chronić noszącą je osobę. Stare wisiory Hirz z Jemenu i Omanu są przepięknie, bogato zdobione, niektóre da się wciąż otworzyć.

Zupełnie unikatowym zjawiskiem jest egipski rytuał zwany Zar. W czasie transowego tańca, w którym biorą udział wyłącznie kobiety, dokonuje się zawarcie układu z dżinem. Dżiny mogą bowiem zamieszkać w ciele kobiety i ją niepokoić. Objawy mogą być różne: depresja, złe samopoczucie, problemy psychiczne. Wszystko przez ducha dżina. Kobieca mądrość każe się z nim dogadać, nie wyrzucać, ale porozumieć z nim. Służy temu biżuteria, kolczyki, bransoletki, wisiory zakończone pobrzękującymi kuleczkami (odstraszają duchy). Ale także specjalne wisioryna niektórych wyryte są postaci konkretnych dżinów.
Bo najpierw trzeba się zorientować, z kim mamy do czynienia. Te wisiory to znak przymierza, swoista pieczęć pod umową.
Ochrona.

 

Talizman, czyli mam tę moc!

Doprawdy, najdziwniejsze przedmioty człowiek gotów jest obarczyć odpowiedzialnością za własne powodzenie! Na przykład: czterolistna koniczyna. Albo podkowa. O króliczej łapce nie wspominając! I tu tkwi sekret tej mocy: aby talizman działał, musimy w niego wierzyć! Najlepiej jest go mieć blisko siebie, dlatego nic dziwnego, że często talizman staje się biżuterią.
Do naszych ulubionych plemiennych wisiorów należą Asyki. To srebrne wisiory z Azji Centralnej (Turkmenistan, Kazachstan, Afganistan…), o przepięknym, charakterystycznym kształcie: ni to grot strzały, ni to serce… W czasie zaręczyn dziewczyna jest nimi obdarowywana i przyczepia je do warkoczy. Im więcej ich otrzyma, tym – oczywiście - większe szczęście ją czeka. To przykład talizmanu związanego z rytem przejścia (zaręczyny), czyli ważną zmianą w życiu. W naszej kulturze takim rytem przejścia jest na przykład chrzest i tu też obdarowuje się dziecko silnymi symbolami: krzyżykami i medalikami w formie złotych wisiorków.Piękno symboli

Tu i teraz te amulety i talizmany z innych kultur to dla nas przede wszystkim ozdoba. Jednak warto pamiętać o ich znaczeniu; o tym, że dla kogoś były lub nadal są bardzo ważnym elementem codziennego życia. Dlatego warto poznać te symbole, które potrafią dodać szczypty magii także do naszego współczesnego świata.

 
Zapis do newslettera
Newsletter

Co nowego na Bazarze?
Zapisz się, aby nic Ci nie umknęło!