zaawansowane

Chcesz wiedzieć, co nowego? Zapisz się!

Aby zapisać się do newslettera, potwierdź że nie jesteś robotem

zobacz Blog »


Boho Etno, Hamsa, Biżuteria etniczna, Biżuteria orientalna, Biżuteria srebrna, Biżuteria męska, Wnętrza boho, Narzuty i kapy, Poduszki ozdobne, Biżuteria hand made, Kolczyki ręcznie robione, Biżuteria z turkusu, Biżuteria labradoryt, Lapis lazuli, Naszyjniki korale, Wisiorki srebrne, Korale, Amulety i talizmany, Styl orientalny, Styl etno, Kolczyki etniczne, Kolczyki orientalne, Duże kolczyki, Srebrne kolczyki, Biżuteria z Afganistanu, Bransoletki etno, Poduszki dekoracyjne ,

Hamsa i Lotos: Boski amulet z Kairu

Sprzedane
Hamsa i lotos - srebrny wisior z Kairu.

 
Wisior ze srebra wykonany ręcznie w technice filigranu. Duży, ale delikatny. 

Sam wisior ma kształt Hamsy (Ręki Fatimy), ale równie ciekawe jest jego wykończenie - zawieszka na łańcuszek. Ma ona kształt kwiatu lotosu, często spotykany w Egipcie, gdzie w starożytności był czczony. Do dziś jest uznawany za narodową roślinę Egiptu (a także Indii i Wietnamu). 

Już w starożytności Egipcjanie uznawali kwiat lotosu za symbol odnowy, odrodzenia - ponieważ kwiaty te w nocy zamykają się i chowają pod wodę, by ze wschodem znowu rozkwitnąć na powierzchni, a pełnię rozkwitu osiągają w południe. Stąd oczywiste skojarzenie lotosu ze Słońcem. Motyw lotosu często zwieńczał świątynne kolumny. Boskość tych kwiatów wynika także z miejsca jego występowania - jest to roślina wodna, a zatem jest najpiękniejszym kwiatem Nilu, który był święty, bo życiodajny.

 
Ręka Fatimy z kolei to już znacznie młodszy symbol. To amulet, talizman chroniący przed "złym okiem" oraz przynoszący szczęście.
Arabskie słowo hamsa oznacza dosłownie 'pięć' i nawiązuje do dłoni (pięć palców). W krajach arabskich "ręka Fatimy" (córki Mahometa) uznawana jest za bardzo silny talizman ochronny i jednocześnie amulet przynoszący pomyślność.
Symbol ten znany jest także w Izraelu, gdzie nawiązuje do "ręki Miriam" - siostry Mojżesza i Aarona.

Przez kółeczko za lotosem wygodnie można przeciągnąć łańcuszek, rzemyk czy tasiemkę i nosić wisior na szyi.

Jedyny egzemplarz!

Wymiary wisiora Hamsa: 5,7 x 2,8 cm (z zawieszką)


Zobacz inne nasze Amulety i talizmany!
Ładowanie...

Wiele stron internetowych, także nasz sklep, korzysta z cookies (ciasteczek). Służą one m.in. do tego by się zalogować lub zapamiętać koszyk. Jeżeli będziesz dalej korzystał ze sklepu bez zmiany ustawień przeglądarki będzie to oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Polityka Prywatności

Zamknij