zaawansowane

Chcesz wiedzieć, co nowego? Zapisz się!

Aby zapisać się do newslettera, potwierdź że nie jesteś robotem

zobacz Blog »


Boho Etno, Hamsa, Biżuteria etniczna, Biżuteria orientalna, Biżuteria srebrna, Biżuteria męska, Wnętrza boho, Narzuty i kapy, Poduszki ozdobne, Biżuteria hand made, Kolczyki ręcznie robione, Biżuteria z turkusu, Biżuteria labradoryt, Lapis lazuli, Naszyjniki korale, Wisiorki srebrne, Korale, Amulety i talizmany, Styl orientalny, Styl etno, Kolczyki etniczne, Kolczyki orientalne, Duże kolczyki, Srebrne kolczyki, Biżuteria z Afganistanu, Bransoletki etno, Poduszki dekoracyjne ,

Suzani - magia wzorów i kolorówSuzani MultiKulti


 Suzani – to przepiękne tkaniny ozdobne, ręcznie wyszywane, pochodzące z Azji Centralnej, tworzone głównie przez Tadżyków i Uzbeków. Suzani służyły do dekoracji wnętrz, wisiały na ścianach jurt, jako kapy przykrywały łóżka, stoły, czy skrzynie. Były inwestycją, zabezpieczeniem majątkowym, a także częścią posagu panny młodej i pierwszym wystrojem jej małżeńskiego łoża. Często prace nad suzani zaczynały się, gdy w rodzinie na świat przychodziła dziewczynka. Co więcej, suzani przypisuje się moce magiczne i ochronne.

 Do stworzenia takiego dzieła sztuki potrzebny jest duży format: brano więc sporą tkaninę, albo zszywano węższe pasy w jedną całość. „Projektantka” rysowała wzór, a następnie dzielono tkaninę na 2-3 części i zdarzało się, że każdą z nich wyszywał ktoś inny. Potem wystarczyło zszyć części i suzani gotowe. Stąd też wszystkie tkaniny dużych rozmiarów mają przynajmniej jedno zszycie; zdarza się też, że kolory nici na dwóch różnych częściach nieco się od siebie różnią.
W poszukiwaniu suzani...
   Suzani miewają też inne „niedoskonałości” – jak zmiana nici (koloru) gdzieś pośrodku wzoru (ewidentnie jakaś nić się skończyła i ciąg dalszy wyszywany był odcieniem podobnym do poprzedniego); albo widać fragmenty narysowanego wzoru, który nie został już wyszyty – może nie zdążono z tym przed ślubem? Wszystkie te niedociągnięcia naszym zdaniem tylko dodają uroku suzani – to nie maszynowa robota, to praca rąk kobiet spędzających gdzieś w stepie długie godziny nad swoją pracą.... Co więcej, różne niedoskonałości pojawiają się celowo i mają one charakter magiczny!
 Czasem na tkaninie wyszyte jest nazwisko twórczyni (cyrylicą), lub data powstania suzani.
 
  Wzory to najczęściej motywy kwiatowe i roślinne, rozety symbolizujące w niektórych regionach słońce (dysk solarny to główny motyw w przypadku tkaniny zwanej borpusz), a niektóre z nich mają charakter magiczny.
  
   Suzani - bazarySuzani wyszywane były tradycyjnie na jedwabiu lub bawełnie; w nowszych czasach zdarzają się sztuczne tkaniny. Stosowano nici wełniane, bawełniane lub jedwabne, dawniej farbowane wyłącznie naturalnymi barwnikami, później także sztucznymi; teraz, wraz ze wzrostem zainteresowania etnicznymi skarbami, Uzbeckie artystki powracają do jak najbardziej naturalnych materiałów. Gotowe suzani obszywane jest zwykle grubszą taśmą, a od spodu podszywana jest inna tkanina, choć nie zawsze.
 Jest wiele typów suzani w zależności od miejsca ich powstania, wzorów, stosowanych barw czy rodzaju haftu.
 

Dostępne w MultiKulti tkaniny ozdobne suzani są wyszywane nićmi bawełnianymi lub wełnianymi na bawełnianym tle (beżowym, granatowym, czerwonym, czarnym...); ozdobne poszewki na poduszki natomiast mamy haftowane jedwabnymi nićmi na bawełnianym tle (ecru).

Ładowanie...

Wiele stron internetowych, także nasz sklep, korzysta z cookies (ciasteczek). Służą one m.in. do tego by się zalogować lub zapamiętać koszyk. Jeżeli będziesz dalej korzystał ze sklepu bez zmiany ustawień przeglądarki będzie to oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Polityka Prywatności

Zamknij